سوالات متداول

کار سامانه ی "دارکوب" چیست؟

سامانه ی "دارکوب" اولین وب سایت رزرواسیون کاملا آنلاین هتل است که امکان رزرو در هتل های آنلاین را داشته و بدون واسطه ای رزرومیهمان را در نرم افزار هتل ثبت می کند. همچنین این سامانه با عرضه کنندگان پیشگام در عرصه ارائه تسهیلات مسافرتی اقامت شامل هتل وهتل آپارتمان در داخل و خارج ارتباط دارد.

رزرو آنلاین چیست؟

رزرو آنلاین ( Online Booking) به معنی جستجو ، جایابی و ثبت رزرو واحد اقامتی مورد نظر در فضای مجازی ، در کمترین زمان ممکن توسطروبات های نرم افزاری است . روبات های نرم افزاری در فرآیند آنلاین رزرو ، تمامی واسطه های انسانی و تجاری بین هتل ها و مسافرین راحذف کرده سبب می شوند فرآیندهای رزرو به امن ترین ، ساده ترین ، ارزان ترین و سریع ترین شکل ممکن انجام پذیرد.

تفاوت رزرو آنلاین، نیمه آنلاین و آفلاین:

در رزرو" آنلاین"، تمامی فرآیندهای رزرو میان مشتری و هتل بدون دخالت انسانی و توسط روبات های نرم افزاری انجام می شوند، واسطه هاکنار گذاشته شده و در خواست مسافر به طور مستقیم بر روی نرم افزار هتلداری مستقر در هتل ثبت می شود . بنا براین فرآیند جایابی و ثبترزرو بدون دخالت انسانی و با کمترین خطای ممکن انجام شده و مسافر از موجود بودن اتاق در هتل اطمینان کسب می کند و پس از تکمیل فرآیندرزرو از ظرفیت اتاق های خالی در هتل کم می شود . همچنین مسئولین هتل بلافاصله از رزرو انجام شده مطلع شده و ضمن دریافت اطلاعات مسافرو وجه رزرو و درج آن در حسابهای مالی هتل ، آماده ی پذیرش مسافر خواهند بود . مهمترین ویژگی رزرو آنلاین ، حذف واسطه ها میان مسافر وهتل ، اطمینان خاطر مسافر از معتبر بودن واچر ( تاییدیه ی رزرو ) و همچنین حذف خطاهای انسانی و کاربری در هتل به ویژه در فصل های پرسفر است . روباتهای نرم افزاری رزرو ، بدون هیچ محدودیت و بدون نیاز به نیروی انسانی هر حجمی از تقاضای رزرو را در کمترین زمان ممکنمدیریت می کنند . در حال حاضر تنها سامانه "دارکوب" است که با طراحی و پیاده سازی روبات های نرم افزای ، قادر به ارائه این خدماتدر ایران می باشد. در رزرو "نیمه آنلاین" ، تنها ارتباط مشتری با سامانه ی رزرو توسط روبات های نرم افزاری برقرار می شود و ارتباطسامانه یا فروشنده ی واسط با هتل آفلاین و با مکانیسم های دیگر قابل انجام است . در این روش معمولا سامانه ها یا واسطه ها توسطقرارداد هایی که از پیش با هتل منعقد کرده اند ، تعدادی از اتاق های هتل را گارانتی کرده و به مسافرین ارائه می دهند. و پس از تاییدرزرو ، اطلاعات از طریق مکانیسم های آفلاین نظیر فاکس یا ایمیل برای هتل ارسال می شود . تعدادی از سامانه های رزرو موجود در ایران ازاین روش استفاده می کنند که با توجه به تعدد واسطه ها و محدودیت در هتل هایی که به این روش اقدام به فروش اتاقهای خود می کنند ،مشتری از امکان انتخاب کمتری در انتخاب اقامتگاه یا هتل مورد نظر خود برخوردار است . در رزرو "افلاین"یا On Request هم تنها ارتباطمشتری با سامانه ی رزرو توسط وب سایت ها برقرار می شود و تمامی فرآیندهای جایابی ، دریافت تایید از هتل ، واریز وجه رزرو به حساب هتلکه مهمترین بخشهای فرآیند رزرو هستند توسط نیروی انسانی انجام می شود به این شکل که پس از دریافت تقاضای رزرو از طریق وب سایت یاتلفن ، نیروی انسانی با تماس تلفنی به بخش رزرواسیون هتل از ظرفیت داشتن یا نداشتن هتل مطلع شده و در صورت ظرفیت داشتن به مسافر توسطایمیل، تلفن و ... اطلاع داده می شود ، رزرو مسافر ثبت می گردد و سپس نسخه ای از تاییدیه ی صادر شده برای هتل ارسال می گردد وکارکنان بخش رزرو و پذیرش هتل می بایست مشخصات رزرو را در نرم افزار مستقر در هتل ثبت کنند و سپس برای دریافت وجه رزرو از فروشنده یاواسطه اقدام نمایند ! در این روش علاوه بر افزایش احتمال خطاهای انسانی، به ویژه در فصل های پر سفر (High Season) ، هزینه و قیمتتمام شده برای انجام یک فرآیند رزرو بیشتر است که معمولا از جیب مشتری پرداخت می شود و همچنین تاییدیه های صادر شده طولانی تر و ازاعتبار کمتری برخوردارند . مشاهدات نشان از نمونه های متعددی است که مسافرین با تاییدیه های در دست به هتل مراجعه کرده اند ولی هتلاز ثبت آن رزرو بی اطلاع بوده و از پذیرش مسافر امتناع نموده است . به دلایل مشکلات بسیار سالهاست این روش تقریبا در همه جای دنیامنسوخ شده است .

چگونه می توانم هتلی را در سامانه ی "دارکوب" رزرو کنم؟

هر کاربری که دارای یکی از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب باشد می تواند از رزرو آنلاین هتل در سایت ما استفاده کند. برای پرداخت باکارتهای بانکی عضو شبکه شتاب نیاز به فعال سازی و داشتن رمز دوم (اینترنتی) کارت بانکی خود هستید.

چگونه شروع به استفاده از سامانه ی "دارکوب" نمایم؟

سامانه ی "دارکوب" آزادانه در دسترس عموم می باشد و هر کسی که دارای کارت اعتباری است می تواند در سامانه ی ما هتلی رزرو نماید و در صورتی که شما عضو سامانه ی دارکوب باشید می توانید از تسهیلات ویژه و تخفیف های بیشتری بهره مند شوید.

واچر رزرواسیون چیست؟

واچر رزرواسیون به منزله تایید رزرو اتاق در هتل می باشد و شامل اسامی مهمانان و اطلاعاتی درمورد هتل، نوع اتاق، و تاریخ ورود و خروج است. واچر نشان دهنده پرداخت کامل هزینه اتاق است. مهمان باید آن را بعنوان مدرک پرداخت هزینه ی اتاق به قسمت پذیرش هتل ارائه نماید.

فرآیند رزرواسیون به چه صورت است؟

پس از اتمام جستجو در سامانه ی "دارکوب"، این سایت فهرستی از کل هتل ها و نرخ اتاق ها مطابق معیارهای جستجو در اختیار شما قرار می دهد که از طریق آن می توانید بلا فاصله اقدام به رزرو نمایید. توجه داشته باشید قبل از آنکه رزرواسیون را تایید نمایید، از سیاست لغو و هزینه لغو که در هر هتل متفاوت است را با دقت مطالعه بفرمایید. در مرحله بعد هزینه رزرواسیون را به صورت آنلاین پرداخت می کنید . بلافاصله پس از پرداخت، تایید رزرو، فاکتور تایید رزرواسیون به همراه جزئیات رزرو شما و کل هزینه رزرو به ایمیل شما ارسال خواهد شد واین واچر باید توسط مهمان بعنوان مدرک پرداخت و تایید به هتل ارائه گردد.

آیا رزرواسیون آنلاین در این سایت آنلاین است و نیازی به تماس با شما و یا هتل را داریم؟

در هتل های آنلاین رزرو شما در همان لحظه روی نرم افزار داخل هتل مربوطه ثبت می گیرد و در هتل های on request نیز شما نیازی به تماس ندارید.

دلیل قیمت های پایین این سایت چیست؟

تقریبا این سوال برای تمامی مسافرین عزیز پیش می آید که چرا قیمت های ارائه شده در این سامانه بسیار کمتر از قیمت هایی است که خود هتل عرضه می کند. در جواب سوال این عزیزان باید بگوییم سامانه ی "دارکوب" با توجه به حجم رزروی که برای هتل ها و هتل آپارتمان ها فراهم می کند باعث شده است که هتل ها و هتل آپارتمان ها تخفیفات در نظر گرفته شده برای این سامانه را افزایش دهند بنابراین امری طبیعی است که نرخ های این سامانه کمتر از نرخ های خود هتل باشد.با کارت ‌های کدام بانک ‌ها می‌توان در سایت بریم پرداخت آنلاین انجام داد؟شما با استفاده از تمامی کارت ‌های عضو شتاب که امکان پرداخت اینترنتی داشته و رمز دوم آنها نیز فعال شده باشد می‌توانید در سامانه ی "دارکوب" پرداخت انجام دهید.

چگونه می ‌توان رمز دوم کارت بانکی را برای پرداخت ‌های آنلاین فعال کرد؟

برای این کار با مراجعه به یکی از عابر بانک های بانکی که کارت شما را صادر کرده است، پس از ورود رمز کارت از طریق منو‌های عملیاتی، که در اختیار شما قرار می‌گیرد این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که برای فعال سازی نیازی به مراجعه به بانک ندارید.

مبلغی که در هنگام جستجوی هتل ‌ها نمایش داده می‌شود، به چه صورت محاسبه شده است؟

این مبلغ تمام هزینه ‌های است که شما باید برای تمامی اتاق‌ های انتخابی در مدت انتخابی، به ازاء تمامی مسافر های هتل باید بپردازید که شامل هزینه اتاق و مالیات بر فروش (ارزش افزوده) می باشد. برای مشاهده جزئیات قیمت ‌ها باید هتل را انتخاب کنید و وارد صفحه مربوط به هتل شوید.

در صورت لغو یک هتل برای عودت مبلغ آن باید چه اقدامی کرد؟

چنانچه مسافر به هر دلیلی رزرو خود را کنسل کند، باید طی یک ایمیل رسمی درخواست عودت مبلغ را به آدرس ایمیلsafaryartravel.net اعلام نماید. توجه داشته باشید که آدرس فرستنده ایمیل باید همان آدرسی باشد که با آن در سایت عضو شده اید. ضمنا اطلاعات شماره حساب و اطلاعات رزرو لغو شده نیز باید در این ایمیل قید شود. سامانه ی "دارکوب" مبلغ رزرو را پس از کسر میزان جریمه لغو آن (جریمه لغو یا کنسلی توسط هتل مشخص می گردد و سامانه هیچ گونه هزینه ای برای لغو درخواست رزرو از میهمان دریاف نمی کند) به شماره حساب واریز خواهد کرد. دقت کنید که صرفا شماره حساب مورد قبول است و سامانه ی "دارکوب" از واریز به شماره کارت معذور است.

آیا در صورت انصراف از باقی مدت اقامت در هتل می توان آن را لغو کرد و آیا مبلغی عودت داده خواهد شد؟

خیر. مطابق با جرایم لغو هتل ها، از زمان ورود به هتل هیچ مبلغی قابل عودت نخواهد بود. بنابراین در هنگام رزرو نهایت دقت را بکنید. توصیه ما این است که رزرو های بلند مدت خود را به بازه های کوتاهتر تقسیم کنید.

چگونه می توانم از امکانات هتل ها (مثلا استخر) اطمینان حاصل کنم؟

معمولا امکاناتی که در سامانه ی "دارکوب" برای هتل ها ذکر شده است، همگی در مدت اقامت در اختیار شما قرار داده خواهد شد. اما در مواردی (مثلا به خاطر تعمیرات) ممکن است برخی از امکانات (به عنوان مثال استخر) قابل استفاده نباشد، بنابراین چنانچه امکانات خاصی از هتل برای شما از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، می توانید از طریق تماس با هتل از آن اطمینان حاصل کنید.

آیا گشایش حساب کاربری نزد ما برای کاربران هزینه ای دارد؟

سامانه ی "دارکوب" آزادانه بدون هزینه ثبت نام در دسترس همه قرار دارد. شما صرفا هزینه رزرو اتاق خود را پرداخت می نمایید.

آیا هتل های آنلاین را در هر 24 ساعت از شبانه روز می توان رزرو کرد؟

بله، فرآیند رزرو برای هتل های آنلاین سامانه در طول شبانه روز فعال بوده و رزرو شما مستقیما در هتل ثبت می شود ولی برای هتل های "On Request" فقط در ساعات اداری (8 الی 16) می توان رزرو انجام داد.

چگونه می توانم در رزرواسیون تغییر ایجاد کنم؟

بعد از انجام هر رزرو امکان هیچ گونه تغییر در تاریخ، مکان، نام مهمان و یا هیچ گونه تغییر دیگری نیست. اما شما می توانید رزرو قبلی را کلا لغو (کنسل) کنید و یک رزرو جدید با شرایط جدید در سامانه ایجاد نمایید. لازم به ذکر است که قبل از ایجاد یا تصمیم به لغو هر رزرو به شرایط لغو و جریمه احتمالی آن توجه کنید.

آیا نرخ های ما شامل تخت اضافی برای کودکان می باشند؟

در اغلب مواقع به کودک تخت اضافه رایگان داده می شود. اما متاسفانه ما نمی توانیم همواره ارائه تخت اضافی رایگان برای کودکان را تضمین کنیم و علت این امر قوانین متفاوت هر هتل است. كودكان زير 2 سال به عنوان نفر محسوب نمي شوند.

آیا نرخ های ما شامل صبحانه برای کودک و تمام افراد در واچر می شود؟

بله ، چنانچه رزرو شما دارای صبحانه باشد و در حین رزرواسیون نام کودک و تمام افراد هم در رزرو و واچر ثبت شود، تمامی اسامی شامل دریافت وعده غذایی ذکر شده در رزرواسیون می باشند.

درچه ساعت هایی امکان پذیرش مهمان در هتل ها فراهم است؟

به دلیل متفاوت بودن قوانین هتل ها ساعت پذیرش مهمان ها نیز مشابه نیستند و ساعت پذیرش هر هتل در قسمت اطلاعات کلیدی هر هتل نوشته شده است.

آیا می توانیم شماره اتاق خود را انتخاب کنیم؟

شماره اتاق در زمان پذیرش در هتل مشخص می شود و اتاق دلخواه در صورت خالی بودن در اختیار مسافر قرار می گیرد.

آیا می توانم مستقیم از خود هتل رزرو کنم؟

بله می توانید! اطلاعات و تصاویر را از سامانه ی "دارکوب" ببینید، مقایسه ها را انجام دهید و هتل دلخواه خود را بیابید، سپس شماره هتل را با جستجوی اینترنتی یا از 118 بگیرید و بطور مستقیم رزرو خود را انجام دهید! البته بدیهی است که با تخفیف و قیمتی که در این سایت می بینید، موفق به رزرو نخواهید شد!

جریمه لغو رزرواسیون، No Show و طریقه استرداد در سامانه ی "دارکوب" چیست؟

سیاست لغو رزرواسیون در هر هتل متفاوت است. سامانه ی " دارکوب" قبل از تایید رزرو توسط شما سیاست لغو رزرواسیون را شرح می دهد. ممکن است گاهی اوقات در طول ایام شلوغ برخی رزروها قابل استرداد نباشند. بررسی دقیق جرائم لغو قبل از تایید رزرواسیون بر عهده شما است.چنانچه در هتل رزرو شده وارد شوید ولی تا انتهای تاریخ خروج نمانید و اقامت خود را کوتاه کنید مبلغی را برای کوتاه کردن اقامت خود دریافت نخواهید کرد. عدم ورود به هتل در روز ورود به هتل به منزله ی "no show" محسوب شده جریمه آن 100% از کل هزینه رزرواسیون است. توجه داشته باشید که آخرین مهلت درخواست لغو رزرو در هتل ها متفاوت بوده و در قسمت قوانین هر هتل به صورت جدا گانه ای مشخص شده است. برای لغو رزرو کافیست که واچر و فاکتور رزرو خود را همراه با شماره تلفن، شماره کارت بانکی و نام صاحب حساب به ایمیل زیر در ساعات اداری ارسال نمایید ایمیل شما در اولین وقت اداری بررسی شده و بلافاصله رزرواسیون لغو می شود.hotel.SAFARYAR24.COM

اطلاعات بیشتر

در صورت وجود سوال در مورد سامانه ی "دارکوب" ، می توانید با آدرسsafaryartravel.net یا با شماره تلفن 05132256265تماس حاصل فرمایید.